Aké sú možnosti vytvorenia web stránky?
Prenájom webstránky v uzavretom redakčnom systéme
Je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako sa dostať k vlastnej web stránke. Ako to vlastne funguje? Prestavte si, že chcete napísať knihu v nejakom textovom dokumente. Síce viete písať v MS Word ale neviete, kde ho stiahnuť, kúpiť alebo ako ho nainštalovať. Riešením Vášho problému sú Google Dokumenty (Google drive), kde ihneď môžete začať písať Vašu knihu.
A práve na tomto princípe fungujú CMS alebo ak chcete redakčné systémy formou prenájmu. Celý obsah webu vytvoríte vo Vašom prehliadači bez nutnosti akejkoľvek inštalácie alebo stroja na ktorom bude software fungovať. Platíte teda len mesačné poplatky za kompletný balík služieb v ktorom si stránky jednoducho vytvoríte. Výhodou je, že obsah webstránky môžete upravovať ihneď a o napojenie Vašej domény či bezpečnosť sa postará prevádzkovateľ danej služby. Navyše máte vždy k dispozícií podporu, ktorá Vám pri ďalších nastaveniach pomôže počas celého predplateného obdobia.
Vytvorenie webstránky v open-source redakčnom systéme
Vo svete najrozšírenejšia tvorba webu, no na jeho správu sú nutné určité znalosti a zručnosti. Ako vytvoriť svoju webstránku v open-source CMS? Ak použijeme vyššie uvedený príklad, kde chcete začať písať svoju vlastnú knihu v textovom dokumente, tak budete potrebovať samotný software povedzme inštalačný program Microsoft Office, Libre Office, či OpenOffice (open-source CMS). Následne budete potrebovať stroj/počítač (webhosting) na ktorom pobeží daný software. Teraz už len stačí nainštalovať program na danom stroji a správne ho nastaviť. V dnešnej dobe veľa webhostingov ponúka inštaláciu vybraných open-source redakčných systémov na pár kliknutí priamo v rozhraní webhostingu. Výhodou tak môže byť nižšia cena, no samotný webhosting vo väčšine prípadov podporu k samotnému CMS neposkytuje.
Vytvorenie web stránky na mieru
Úplný laik pravdepodobne pozná len túto možnosť. Teda nechať si web vytvoriť u niekoho koho poznáte alebo cez špecializovanú firmu. Je to spôsob, ktorý je takmer bez starostí, no je asi každému jasné, že si za to aj riadne priplatíte. Pravdou však je, že aj tvorba na mieru vo veľa prípadoch využíva vyššie uvedené možnosti, a teda programátor alebo firma, ktorú si objednáte využíva práve redakčné systémy (zväčša open-source) v ktorom Vám konečnú podobu webstránky vytvoria a následne doupravia podľa Vašich požiadaviek. Nie je na tom nič zlé, veď systémy sú už natoľko rozsiahle svojimi funkciami, že by pre ich budúcu aktualizáciu bolo nelogické vytvárať ich nanovo. Šetrí to čas programátora a teda aj peniaze Vás samotných. V konečnom dôsledku si tak často platíte hlavne za zručnosti programátora, grafika alebo špecialistu nejakej firmy.
Samozrejme nie všetko je postavené na redakčných systémoch. Príkladom sú však skôr veľké firmy s vlastnými požiadavkami na webstránku alebo eshop, ako sú napr.: eBay, Alza, Heureka, Facebook, YouTube, Azet a pod. My sa však bude skôr venovať klasickým web stránkam ako je osobný blog, webstránka firmy, produktu či služby.